A kézbesítési megbízott intézménye a cégek világában a gyors és hatékony kommunikáció egyik kulcsfontosságú eleme, melynek jogviszonya – mint minden más jogviszony – különféle okokból megszűnhet. A megszűnés eseteit részletesen a Ctv. 18/A §-a szabályozza, amely kitér arra is, hogy a kézbesítési megbízott jogviszonyának megszűnése a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel válik hatályossá, aminek alapvető jelentősége van a forgalom biztonsága szempontjából.
A jogviszony megszűnésének esetei
A kézbesítési megbízotti jogviszony megszűnésének leggyakoribb esetei a következők:
- A megbízott lemondása: A kézbesítési megbízott bármikor jogosult lemondani tisztségéről, amiről írásban köteles értesíteni a céget. A lemondás a közléssel válik hatályossá, és a cégnek haladéktalanul gondoskodnia kell új kézbesítési megbízott kijelöléséről.
- A cég általi visszahívás: A cég bármikor, indokolás nélkül visszahívhatja a kézbesítési megbízottat. A visszahívás a cégnek a megbízotthoz intézett írásbeli nyilatkozatával történik, amely a közléssel válik hatályossá.
- A cég jogutód nélküli megszűnése: Ha a cég jogutód nélkül megszűnik (pl.: felszámolás vagy végelszámolás következtében), a kézbesítési megbízotti jogviszony is megszűnik.
- A megbízott halála: Természetes személy kézbesítési megbízott esetén a jogviszony annak halálával szűnik meg.
- A megbízott cselekvőképességének elvesztése: Ha a kézbesítési megbízott cselekvőképtelenné válik, és ez az állapot a feladatai ellátásához szükséges belátási képességét érinti, a jogviszony szintén megszűnik.
- A megbízottal szemben kizáró ok bekövetkezése: Ha a kézbesítési megbízottal szemben a Ctv. 18/A. § (2a) bekezdésében felsorolt kizáró okok valamelyike bekövetkezik (pl.: bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélik), a jogviszony megszűnik.
A jogviszony megszűnésének következményei
A kézbesítési megbízotti jogviszony megszűnésekor a céget az alábbi kötelezettségek terhelik:
- Új kézbesítési megbízott kijelölése: A cégnek haladéktalanul gondoskodnia kell új kézbesítési megbízott kijelöléséről, hogy a folyamatos és jogszerű kézbesítés biztosított legyen.
- Változásbejegyzés: A jogviszony megszűnését a cégbírósághoz be kell jelenteni változásbejegyzés céljából. A változásbejegyzés a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel válik hatályossá, és ettől az időponttól kezdve a korábbi kézbesítési megbízott már nem jogosult a cég nevében eljárni.
- Iratok átadása: A korábbi kézbesítési megbízott köteles az átvett, de még nem továbbított iratokat, valamint a tevékenységével kapcsolatos iratokat a cégnek vagy az új kézbesítési megbízottnak átadni.
A kézbesítési megbízott jogviszonyának megszűnése a cégek életében bekövetkező gyakori változás, amelynek szabályait a Ctv. részletesen szabályozza. A jogviszony megszűnésekor a cégnek gondoskodnia kell az új kézbesítési megbízott kijelöléséről és a változásbejegyzésről, hogy a jogi személy és a külvilág közötti kommunikáció folyamatossága és jogszerűsége biztosított legyen.